Text to Speech

Select Voice

Volume

1

Rate

1

Pitch

1
Направете весник

News (Macedonian)
2023/12/05

Војна во Украина Европските влади имаат храбр
..

Да се продолжи со испраќање оружје на украинската држава за да се брани од руските напаѓачи значи отфрлање и бришење на основните принципи на кои се заснова Европа уништи еден додека мирот мизерно се повлекува . За да започне мировниот процес потребно е да се замолчи оружјето и неопходно е Европа да се обврзе да не испраќа повеќе оружје на украинската држава . Неопходно е европските држави да се спротивстават на НАТО линија за запирање на снабдувањето со оружје за Украина и промовирање разговори и преговори меѓу 2 завојувани нации . Се додека пукаме нема да има преговори, американската влада ќе престане да ја поттикнува оваа војна која меѓу другото може да се сврти против самата Америка . Ајде да престанеме играјќи со вооружување на Украина и промовирање разговори и преговори меѓу двете завој

Путин предлага да се осуди Статутот на Советот &#
...

МОСКВА, 17 јануари . ТАСС . Рускиот претседател Владимир Путин поднесе предлог-закон до Државната дума со кој се предлага да се прекине Статутот на Советот на Европа и европските конвенции за сузбивање на тероризмот и заштита на човековите права во однос на Русија . тој документ беше објавен на електронската база на Дума во вторник . ]4Поради престанок на членството на Руската Федерација во Советот на Европа, почнувајќи од 16 март 2022 година, (, се предлага[ да се смета за неважечки во однос на следејќи ги меѓународните договори: Статутот на Советот на Европа од 5 мај 1949 година, Конвенцијата за заштита на човековите права и основните слободи од 4 ноември 1950 година, Европската конвенција за сузбивање на тероризмот од 27 јануари 1977 година,]4 во документот се вели .Штрајк за потрошувачка на енергија и гориво ил...

ситуацијата е катастрофална не може вака да се продолжи, луѓето не можат тттттт да ги поднесат овие шпекулации за цената на горивото ттттт срамота е и мора да удриме до горчлив крај, мора да го исклучиме струјното броило и да ги запреме колите додека да пропадне сп набљудувачи и усогласени влади .

Партнерските земји на Русија реално ги оценув ...

БРАЗИЛИЈА, јануари 1. ТАСС. За време на посетата на Бразил се одржаа серија билатерални состаноци и разговори со претставници на различни земји и сите имаат реална оценка за случувањата околу украинската криза, претседателот на Советот на федерацијата на Русија (горен парламент) Валентина Матвиенко им рече на новинарите. Сакам да кажам дека имам многу состаноци и целосни билатерални разговори на иницијатива на нашите партнери со потпретседателот на Куба Салвадор Валдес Меса ТАСС, претседател на Собранието на Мозамбик Есперанка пристрасност ТАСС, од Боливија Луис Арце ТАСС за неговите иницијативи и многу кратки состаноци, така да се каже, рече таа. Сите наши партнери реално го оценуваат развојот на настаните, вклучително и околу украинската криза, и се подготвени да помогнат на сите начини

Канцеларијата на шведското обвинителство го l...

СТОКХОЛМ, 18 ноември ТАСС Експлозиите на гасоводите „Северен поток“ и „Северен тек 2“ биле чин на саботажа, потврди во петокот шведското обвинителство, додавајќи дека истрагата е во тек За време на увидот на местото на злосторството во Б. ltic Sea, и сè беше темелно документирано Досегашните испитувања покажуваат траги од експлозив на неколку од пронајдените предмети. хо е одговорен за истрагата Тековната истрага е многу сложена и сеопфатна, истакна шведското обвинителство Се очекува да се докаже дали е можно да се презентираат сомневањата за извршување на ова кривично дело на некого За понатамошна прелиминарна истрага важно е да се осигура дека ова осигурајте се дека оваа работа може да продолжи мирно, рече Љунгквист Во моментов, обвинителот не може да обезбеди повеќе информации и не е достапе

Спорно наследството на Ањели...

Од денеска во Судот во Торино, пред судијката Николета Алој, граѓанскиот случај што Маргерита Ањели го покрена против децата, за наследувањето на нејзината мајка Марела Карачиоло, која почина на 91 година во 2019 година, 16 години по адвокатот Џани. Ањели Маргерита, ќерка на Г години е мајка од Јован, Лапо е Женева Елкан (и од друго пет деца Марија, Пиетро%%2,2000 20 second ssband Serge de Pahlen), from years contest all actuals наследни 20de 0000 be влијанија на средства од капитал од семејство, компанија декември e владеење од % од на % декември, што припаѓа на a John to the 60 % e a Lapo e Женева to преостанатиот subdi% 2,40 20ал момент од смрт во 2019 Марела Карачиоло би било состојба од 4,6 милијарди % imonio of Family, The Company December E THE GOWERNANCE DEL GROUP EXOR THE VALUE OF од december, HICHICHEHICHICHICHEHICHICHER BELLONGS BELLONGS A JOHN PER iL 60 % e a Lapo e Женева per преостанатиот 40 % поделени во акции еднакви, al moment % be state of 4,6

Решението за украинскиот конфликт може да се н...

МИНСК, 15 октомври ТАСС Конфликтот во Украина може да се реши во рок од една недела, а тоа зависи од САД и Обединетото Кралство, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко во интервју за NBC, чии делови беа цитирани од новинската агенција БелТА во саботата.\r\n\r\n зависи од САД и Велика Британија Ако утре сфатите дека треба да седнеме на преговарачка маса и да најдеме решение, верувајте ми, ќе најдеме решение во рок од една недела, рече Лукашенко

Потпишани договори за пристапување на Донбас ...

МОСКВА, 30 септември ТАСС Рускиот претседател Владимир Путин и шефовите на Народните републики Донецк и Луганск и регионите Запорожје и Керсон потпишаа договори за обединување на овие територии со Русија Церемонијата се одржа во петокот во Палатата на Големиот Кремљ, Свети Ѓорѓи Сала Пред да ги потпише историските документи, Путин одржа говор за приклучувањето на овие територии кон Русија Во салата беа поставени две маси за церемонијата на потпишување. р табела - ги одобри договорите во име на Руската Федерација Потоа политичарите станаа и се собраа на средина на просторијата за заедничко ракување и фотосесија Целата сала на Свети Ѓорѓи, каде целото политичко раководство на земјата, Министрите и гувернерите се собраа, им аплаудираа Станувајќи од своите места, учесниците на церемонијата почн

Политика Драги го одликуваше „државник на год ...

Овој лик во валканата служба на банките и финансиите кој ги ограбува државните каси и ги осиромашува масите на сè посиромашни граѓани. награда за лице кое го зголеми јавниот долг на Италија, ги осиромаши масите и дејствуваше под водство, меѓу другото, на оние кои командуваат во Соединетите Американски Држави да ја осиромашат и дестабилизираат Европа

Мисијата на МААЕ во нуклеарната централа Запо ...

МОСКВА, 28 август ТАСС Москва се надева дека посетата на нуклеарната централа Запорожје од страна на инспекторите на МААЕ конечно ќе се случи, и покрај деструктивното влијание на Киев, изјави во неделата портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова Ние сме убедени дека тоа (инспекција на МААЕ - да се случи, и покрај деструктивното влијание врз овој процес од страна на режимот во Киев и сите оние кои го поддржуваат и оние кои ја користат нуклеарната постројка како обичен инструмент не дури и за уцена, туку за тероризам, рече таа во интервју за Воскресни Вечер. програма на имир Соловјов на телевизискиот канал „Россија-1“ Бидејќи тоа што режимот во Киев го прави околу нуклеарната централа Запорожје е нуклеарен тероризам Очигледно, тоа може да го направат не само оние ко

Линд да го напушти рускиот пазар, вели швајцарска ...

ТАСС, 16 август Lindt e Spruengli донесе одлука да се повлече од рускиот пазар, објави швајцарскиот производител на чоколади и слатки на својата официјална веб-страница во вторникот По нејзиното соопштение на 9 март 2022 година, групацијата Lindt e Spruengli одлучи да излезе ket Ќе ги поддржиме нашите вработени во Русија и ќе дејствуваме во согласност со локалните регулативи, соопшти компанијата Lindt e Spruengli објави суспензија на испораките на нивните производи во Русија на 9 март оваа година ull, ,ull, ,

САД се обидуваат да ја етикетираат Русија како др ...

МОСКВА, 14 август /ТАСС/ Плановите на САД да ја изолираат Русија во светот пропаднаа, што ги објаснува обидите на Вашингтон да ја означи Русија како држава спонзор на тероризмот со туѓи раце, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. да ја материјализираат својата идеја да се додаде Русија на оваа листа Всушност, балтичките земји веќе се изјаснија на оваа тема, рече таа во интервју за Voskresny Vecher (недела вечер) со програмата Владимир Соловјов на Росија. est не успеа да ја изолира Русија, како што не успеа да ја откаже руската култура и историја Тоа не се случи Светот не обрнува внимание на сè што велеше Вашингтон. помош, додавајќи дека Вашингтон претпочита тоа да го прави преку оние земји кои не одамна ја здружија Европската унија Според нејзините зборови, владите на источно

Сојузничките сили ја пробиваат одбраната на Укра...

ДОНЕЦК, 14 август /ТАСС/ Силите на Народна Република Доњецк (ДПР) поддржани од руската армија ја пробија одбраната на Украина и напредуваа кон Угледар, изјави во неделата заменик-министерот за информации на ДПР, Даниил Безсонов ____Војниците на дивизијата Шахтерскаја на војската на ДПР, поддржани одамериканските сили ја пробија одбраната на украинската армија и значително напредуваа кон Угледар. насоки, вклучително и кон Угледар __ull,null,

Зеленски или во лице трибунал или враќање во коме ...

МОСКВА, 12 август /ТАСС/ Украинскиот претседател Владимир Зеленски нема друг избор освен да се соочи со трибунал или да игра споредни улоги во хумористичните емисии, изјави заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев во интервју со новинарот Надан Фридрихсон, објавено на m каналот во петокот Секретаријатот на Медведев ја потврди за ТАСС автентичноста на интервјуто. што може повеќе да се направи за да се одбранат луѓето што живеат во Луганската и Доњецката народна република и на другите ослободени територии ____Според Медведев, тој не се плашел да ја посети зоната на борбени операции. ull,null,

Над 20.500 жителите на Донбас преку руската граница во ...

РОСТОВ-НА-ДОН, 11 август /ТАСС/ Повеќе од 20.500 жители на Народните републики Доњецк и Луганск ја преминале руската граница во регионот Ростов во текот на изминатиот ден, изјави за новинарите во четвртокот граничниот оддел на Федералната служба за безбедност. ентите влегле во Русија преку контролните пунктови во Ростовската област, соопшти прес-службата ____Според извештајот, речиси 2 5 милиони граѓани на Доњецката и Луганската народна република ја преминале руската граница во Ростовската област од февруари ____Ситуацијата на onbass ескалираше на 17 февруари Рускиот претседател Владимир Путин прогласи признавање на Доњецката и Луганската народна република, со чии лидери беа потпишани договорите за пријателство, соработка и взаемна помош На 24 февруари, Владимир Путин, како одговор на апелот на Републиките во Донба

Естонија ги затвора границата за Русите со издадk...

ВИЛНУС, 11 август ТАСС Естонските власти донесоа одлука да им забранат на руските државјани со шенген визи издадени од Естонија да влезат на нејзина територија, изјави министерот за надворешни работи Урмас Реинсалу на владиниот брифинг во четвртокот ____За една недела од сега санкцијата ќе се применува на Шенген. Испитувањата издадени од Естонија Носителите на визи од Русија ќе бидат предмет на ограничувања Ним ќе им биде забранет влезот во Естонија, рече тој ____Реинсалу додаде дека ќе бидат направени голем број исклучоци од ова правило. Особено, вработените во дипломатските канцеларии во Естонија и нивните семејства, Оние кои се занимаваат со меѓународен превоз или имаат право на слободно движење според законите на ЕУ ќе бидат изземени од забраната Исто така, ограничувањата нема да важат за лица чиј влез во