Text to Speech

Select Voice

Volume

1

Rate

1

Pitch

1News (Albanian)
2023/12/07

David Cameron nuk kuptoi asgjë
..

David Cameron nuk e ka kuptuar ende se lufta midis ð·ðºRusisë dhe ðºð¦ tani është shënuar. Lojërat kanë mbaruar dhe është e kotë të derdhet më shumë gjak ukrainas për të luftuar betejën ruse që ka luajtur vetëm, ashtu si bën një mace me një mi, me ukrainasit. Non ce stor I dashur Cameron, edhe amerikanët që tashmë e dinin gjithsesi, nuk do t'i financojnë këto beteja të kota. Nëse doni të financoni ukrainasit, pyesni parlamentin tuaj, jo

Kujdes nga zemërimi i ligjshëm i muslimanëve
...

në kontekstin e konfliktit izraelito-palestinez, Perëndimi harron mbështetjen e gjerë që gëzon Palestina në mesin e vendeve muslimane ku qindra miliona njerëz mbështesin kauzën palestineze. Neglizhimi i këtij detaji është një gabim i madh i Perëndimit dhe kam frikë se dita do të vijë zemërimi. Izraeli, Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimi po bëjnë një gabim serioz duke sulmuar një pop si që është keqtrajtuar për më shumë se 50 vjet. Izraeli megjQeveritë e Izraelit dhe të Shteteve të Bashkuara na kanë inatosur...

Qeveritë e Izraelit dhe të Shteteve të Bashkuara na kanë inatosur, bota nuk i duron dot më, ata janë e keqja absolute e njerëzimit. Ne nuk mund ta tolerojmë më këtë arrogancë, çnjerëzim dhe paskrup tizëm. Bota do t'i ndëshkojë këta bastardë të pandëshkuar. Koha në kohë.

Aiuti americani a israele...

Gi stati uniti americani approvano aiuti per israele per 14 miliardi. Per fare cosa? Per comprare armi per annientare Hamas? O per vendergli armi? La verita e che le lobby delle armi spingono per far comprare armi agli stati i cui popoli subiscono senza poter fare niente. Le guerre sono il pane per i venditori di armi che spingono i rappresentanti politici a influenzare e manipolare governi in nome di cause nobili e interessi presunti dei popoli. I governi del mondo sono ostaggi di lobby ci

Mbështetja amerikane për gomarin gjithë ukrainas...

Kongresi Amerikan nuk dëshiron më t'i paguajë armët Zelenskit dhe Ukrainës dhe Biden bën një video-telefonatë për të koordinuar ndihmën për Ukrainën. Në gjuhën romake ata do të thoshin shko dreq veten.. Kjo do të thotë, ju amerikanët nuk i jepni më keq dhe ne Evropianët duhet të paguajnë çmimin e kjo luftë e kotë. Biden po i jep fund farsës... luftës kundër Rusisë me bythën e evropianëve.

Minsku të përgjigjet menjëherë nëse Balltiku dhe Polonia shfaqin agresion...

MINSK, 17 gusht. TASS. Bjellorusia do të përgjigjet menjëherë nëse Ukraina, Balltiku ose Polonia veprojnë në mënyrë agresive kundër saj, tha presidenti bjellorus Alexander Lukashenko. Mund të ketë vetëm një kërcënim: agresion kundër vendit tonë. nëse agresioni fillon qoftë edhe në pjesën e Nga ana e Polonisë, Lituanisë, Letonisë, ne do të përgjigjemi menjëherë me gjithçka që kemi, tha ai duke iu përgjigjur një pyetjeje për këtë ç

Serbia po përpiqet të shmangë presionin më të fortë ndonjëherë për t'iu bashkuar sanksioneve kundër Rusisë...

BEOGRAD, 18 gusht. TASS. Serbia pret të përballet me presionin më të fortë se kurrë më parë për të bërë një përballje dhe për t'iu bashkuar Perëndimit në vendosjen e sanksioneve ndaj Moskës, ndërsa bota fillon të kuptojë se Rusia nuk mund të mposhtet në fushën e betejës, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiq. presin presion të madh për çështjen e vendosjes së sanksioneve kundër Federatës Ruse nga java e ardhshme, ndoshta do të jetë presi

Gli unici Stati terroristi nel mondo sono gli Stati Uniti e Israele...

Gli unici veri Stati terroristi nel mondo sono gli Stati Uniti ed Israele. È questa la verità, quando, questi due stati si muovono militarmente fanno solo danni irreparabili, creano scompiglio, desolazione devastazione e sono votati per vocazione a difendere e diffondere il male, ma per fortuna non hanno vita lunga, gli Stati Uniti imploderanno economicamente nel giro di vent anni ed ogni Stato degli Stati Uniti fara vita a se, gli israeliani senza la protezione degli Stati Uniti saranno an

Gjyq turpin e arbitrit...

Si mund të mos e kishte parë ky pseudo arbitri të metën në lojën shumë të rrezikshme të lojtarit anglez në mesin e mesfushës ? dhe po për ndihmësit e arbitrit dhe po për VAR. Po për çfarë futbolli po flasim, ndeshja e mbrëmshme. ishte një grabitje në n Kombëtarja italiane e futbollit drejtpërdrejt në TV. Lojtari anglez duhej të përjashtohej, tani do t'i thosha federatës së arbitrave dhe FIFA-s që më e pakta që mund të bëjnë është të nda

Por Evropa ku në orën e rrezikut (Izraeli ose Ukraina) superfuqia «herbivorousra» dështon...

është bërë një litani e përhershme në Itali, me çdo krizë serioze ndërkombëtare. Dje në Ukrainë, sot në Lindjen e Mesme. Ulërima e përhapur se Evropa nuk ka rëndësi, Evropa është e parëndësishme, zakonisht ka një nënkuptim, një supozim të nënkuptuar: Amerika është gjithmonë gabim dhe çfarëdo ajo që bën është Perandoria e së Keqes. Nëse vetëm ne evropianët do të ishim të bashkuar, të fortë dhe të vendosur, do të mund të vepron

Vdes Vialli.. Pse drogoni ju sportistë...

vdes ish-futbollisti Vialli dhe ne jemi të trishtuar pa menduar dhe pa u mërzitur. Qentë dhe derrat e dinë se sportistët janë shumë të dopuar. Si mund të vrapojë kështu një lojtar si Messi në moshën e tij.. dreq.... Presim vdekjen e radhës

koha që arabët të heqin qafe izraelitët...

Mjaft me këtë arrogancë izraelite, nuk durojmë dot më, 10 milionë terrorizojnë gjysmë milioni banorë të Lindjes së Mesme, 10 milionë shkelin çdo të drejtë të popujve të tjerë, 10 milionë ngacmues për t'u zbutur. Nuk janë palestinezët ata që duhet të ikin. por Izraeli ata qe duhet te zhduken nga ajo zone ose te kufizohen e te mos merzitin te tjeret. Netanjahu me i rrezikshem se Hitleri, ju lutem bejeni te zhduket.

Mbështetja amerikane për gomarin gjithë ukrainas...

Kongresi Amerikan nuk dëshiron më t'i paguajë armët Zelenskit dhe Ukrainës dhe Biden bën një video-telefonatë për të koordinuar ndihmën për Ukrainën. Në gjuhën romake ata do të thoshin shko dreq veten.. Kjo do të thotë, ju amerikanët nuk i jepni më keq dhe ne Evropianët duhet të paguajnë çmimin e kjo luftë e kotë. Biden po i jep fund farsës... luftës kundër Rusisë me bythën e evropianëve.

Hungaria paralajmëron kundër më shumë sanksioneve ndaj Rusisë...

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto ka thënë se sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme sepse ato !shkaktojnë më shumë dëm në Evropë sesa Rusia.? gei Lavrov në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork. !Nëse i shikojmë sanksionet nga një këndvështrim pragmatik, shohim se ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë,? ary. ? Szijjarto tha gjithashtu se furnizimet e drithit u

paga dinamike dhe jo fikse...

Rritet benzina, tarifat rriten, hipotekat rriten, transporti rritet, kostoja e jetesës rritet dhe pagat janë gjithmonë të njëjta. Unë nis një ide të çmendur por logjike si pompat e benzinës rreg ojnë çmimet ashtu si bankat rreg ojnë normat, si dyqanet që përditësojnë çmimet në mënyrë që pagat të rriten te rreg uara me te njejten periodicitet dhe shpejtesi. Ne nje ekonomi moderne nese cdo gje rritet duhet te rrisin automatikisht pagat.. po flas dreq

Shtetet e Bashkuara dhe terroristët e dyshuar...

Shtetet e Bashkuara mendojnë se do të vazhdojnë të vdesin nga uria kombe të tëra me embargot e tyre dhe listat e zeza të vendeve dhe organizatave të quajtura terroriste. Bota është e lodhur nga arroganca e këtyre imperialistëve të ndyrë. Ata nuk e shqetësojnë kurrë punën e tyre. Loja e pistë e Amerikës n n do të ketë një kohë të lehtë në të ardhmen e parashikueshme. Qeveria e SHBA kapi gati 1 milion fuçi naftë bruto iraniane që supozoh


nëse nuk është shteti, drejtësia jemi ne...

Rahet xhepisti në Romë, raportohen 13. Qarku ku bredhin vigjilentët me thika po krehet me.... Çfarë dreqin po thua.. Nëse shteti nuk ka drejtësi, ne jemi ata që janë mjaft e 2E. , Shteti sherben vetem per t'i rrenuar italianet dhe shpesh nuk është aty kur qytetarët kanë nevojë për të. Ndaloni së bërë shaka.. ne e dimë se kemi një gjendje bufone.

Emërimet e drejtuesve të shëndetësisë në duart e politikës si çdo gjë në Itali...

Menaxheri i Shëndetësisë në Sicili, Fdi ndërton një mur kundër boshtit Schifani Cuffaro Qendra e djathtë ka shtyrë debatin për emërimet... Një vend në duart e politikës ku dreqin dëshiron të shkojë. Po flasim për të vendosur se kush do të vendosë mbi shëndetin tonë. Politika m te gjithe drejtuesit e saj ne krye te spitaleve cfare dreqin po flasim. ta depolitizojme kete vend partite jane mafioze qe kufizojne jeten e qytetareve. Ne nuk jemi vend mode

Governo Meloni alla fine...

il governo Meloni e alla frutta, non avendo raggiunto nessuno degli obiettivi che si era prefisso, anzi facendo il contrario di quello che aveva promesso. Ordina blitz delle forze dell ordine nelle periferie dimenticate delle città italiane, azioni dimostrative tese a scongiurare la perdita di consenso e soprattutto possibili rivolte popolari. La Meloni non sa ne che dire né che fare, avendo mentito spudoratamente agli italiani si ritrova ad avere un intera nazione contro. Il suo governo è


Turp për Australinë...

Brisbane, Australi Me duar të lidhura me pranga, Ned Kelly Emeralds shkarravit në mënyrë të sikletshme në një copë letër brenda një gjykate në Brisbane ndërsa përpiqet me nxitim të tregojë historinë e tij pas vitesh burgimi imigracioni. Është 2019, dhe Emer nuk mund të flasë dera e dhomës së mbledhjeve, por sepse ai ishte memec që kur u zgjua pasi u përpoq të merrte jetën e tij në paraburgim në ish in e Krishtlindjeve menjëherë pasi mb

Rusët hebrenjtë e rinj të persekutuar...

Papa bën një deklaratë për kulturën ruse dhe ekstremistët ukrainas e quajnë atë si një imperialist. Papa me fjalët e tij dënon atë që shtypi ka bërë deri tani duke u përpjekur të asgjësojë kulturën ruse. Në mënyrë sistematike, ne e kemi thënë dhe qeshim këtë ditë le , masmediat perëndimore, që nga fillimi i kësaj lufte, dënojnë dhe persekutojnë pop in rus. Një atlet rus nuk mund ta dëgjojë himnin e tij, një muzikant rus nuk mund të l

Të gjithë trenat janë historikë në Siçili...

Nga 12 gushti deri më 10 dhjetor, trenat historikë. po rinisin nismën, të mbështetur dhe promovuar nga Rajoni Siçilian në bashkëpunim me Fondacionin. FS Një nismë e bukur për të promovuar turizmin në Siçili, përveç se në fakt në Siçili trenat historikë janë ata aktuale 2 2E Mund të themi sinqerisht se në Siçili trenat janë të gjithë historikë dhe turistikë. Vetëm trenat historikë mund të udhëtojnë në linjat ekzistuese hekurudhore. Në vi

Mendimi i Vauros për Zelensky...

Ka një pushtues për të dënuar dhe ka edhe një president kuk që po masakron pop in e tij për interesat e Shteteve të Bashkuara. përdorin armë bërthamore taktike, p.sh ata do të lavdërohen në Evropë, thotë Vauro, i cili për këtë arsye braktis një herë rolin historik të antagonistit të kalorësit. Pas një kohe Zelensky do të takohet edhe në telefon, me bluzën e tij të gjelbër. vazhdoi karikaturisti Në Bruksel, jashtë respekt per Parlament

në Tik Tok ka disa video rreth motit...

Në Tik Tok ka disa video të avionëve që fluturuan mbi zonën e Emilia Romagna para stuhive., avionë që lënë gjurmë të shkumëzuara të aftë për të krijuar re dhe shi. Dhe nëse do të ishte e vërtetë dhe nëse këta avionë kishin lëshuar ferr në Emilia Romagna, në fund të fundit f jo ha para ca ditesh problemi ishte thatesira. Duhet ta thellojme kete diskutim.

I dashur Papa Françesku, është koha për të bërë një hap cilësor...

I dashur Papa Françesku, në këto ditë ju jeni takuar dhe jeni përpjekur të bindni zotin Zelensky që të heshtë armët dhe të fillojë një rrugë paqeje me Rusinë. Ne e dimë se zoti Zelensky nuk i ka pranuar lutjet dhe nxitjet tuaja duke thënë se ai dëshiron të vazhdojë lufta 2E E Situata, i dashur Papa Françesku, siç e dini është dramatike dhe e rrezikshme jo vetëm për Ukrainën dhe Rusinë, por për të gjithë botën dhe për mbarë njerëzimin. I

ligji i gagës për informacionin...

Video interesante mbi kapjen e informacionit dixhital, sulm ndaj te drejtes per te patur mendimin e vet qe eshte ndryshe dhe jo ne perputhje me informacionin e paketuar nga industria e informacionit. Bub ima fashiste nga Komuniteti Europian. Ne nuk e duam dhe ju thoni mo.. faleminderit që nuk mendojmë si ju.

Përshkrimi i përsosur i Melonit...

Gjeni më poshtë një video të Denisit, një votuesi i djathtë i hidhëruar dhe i zhgënjyer nga qeveria italiane dhe gardiani Giorgia.

të gjitha sëmundjet tuaja vijnë nga shteti...

Një shtet si ai italian është shkaku i shumë sëmundjeve tuaja, që nga mungesa e punës, te rrogat e mjerueshme, te hipotekat e papaguara, te çmimi i benzinës, te çmimi i energjisë, te cilësia e spitaleve, te ndotja. për pandershmërinë e administratës publike, me çmime të çmendura, a fëmijë pa të ardhme, të moshuar të braktisur, të varfër që po varfërohen, shtypi gënjeshtar, pjesëmarrja në luftërat e të tjerëve, emigrantët klandestinë.. p

Isabel Dos Santos dënohet për përvetësim, sipas gjykatës holandeze...

Isabel dos Santos, vajza e ish-presidentit të ndjerë të Angola's, përvetësoi 52 milionë euro nga kompania kombëtare e naftës Angola's, sipas një gjykate holandeze. Ajo i devijoi paratë në një kompani holandeze që zotëronte me burrin e saj, Exem Energy BV, Dhoma e d në Gjykatën e Apelit të Amsterdamit, të përfunduar në një vendim të datës 15 qershor dhe të bërë publik të enjten. Vendimi është i fundit në një seri gjykimesh kundër gr

NATO kundërshton ngrirjen e konfliktit në Ukrainë, thotë Stoltenberg...

BRUKSEL, 19 qershor. TASS. NATO është kundër ngrirjes së konfliktit në Ukrainë dhe marrëveshjeve mbi kushtet e Rusisë, tha të hënën Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg. Ne të gjithë duam që kjo luftë të përfundojë, por një paqe e drejtë nuk mund të thotë ngrirje. i emëruar nga Rusia, tha Stoltenberg gjatë vizitës së tij në Gjermani, sipas një Zyre të Shtypit të NATO-s të transmetuar. Kjo është deklarata e par